Pogoda dla wielu ludzi jest czymś fascynującym. Fani pogody pragną śledzić mapy online w celu poszukiwania różnych ciekawych zjawisk atmosferycznych. Jednym z tych zjawisk są burze. Windy i jego widget do śledzenia burz online pozwala na korzystania z map - mapa Polski i mapa Europy tylko czekają na spragnionych poszukiwania burz miłośników pogody.
To połączenie dwóch części: radaru pogodowego i wyładowań atmosferycznych w czasie rzeczywistym. Należy pamiętać, że chociaż radar pogodowy i radiolokacja są ze sobą zintegrowane w jednej nakładce jako radar burz to działają niezależnie od siebie; mają różne źródła danych i trochę inny zasięg mapy. Jednak możemy wyświetlać je razem jako animację w czasie od 12 godzin do 5 minut w przeszłości.
Współczynnik odbicia mierzony jest za pomocą radaru dopplerowskiego - wskazuje deszcz, śnieg, grad lub ilość przewidywanej wody w chmurach. Radar pogodowy, zwany również radarem pogodowym Dopplera, to rodzaj radaru używanego do lokalizowania opadów, obliczania ich ruchu i szacowania jego rodzaju (deszcz, śnieg, grad itp.) lub ilości przewidywalnej wody w chmurach.
Blitzortung to nic innego jak baza wyładowań atmosferycznych, która podaje dane w czasie rzeczywistym. Baza ma taką możliwość, dzięki fanom pogody, którzy kupują i instalują własne dekodery wyładowań atmosferycznych i budują darmową, kreatywną mapę z uderzeniami piorunów. Zostały one do tej pory zintegrowane tylko w wersji internetowej; ale wkrótce pojawią się aplikacje na iOS i Androida.
Windy włączył się do tego projektu już jakiś czas temu, bo społeczność Blitzortung jest bardzo zaangażowana w rozwój platformy. W ten sposób z łatwością możemy śledzić informacje na temat burzy i dowiedzieć się, gdzie się już błyska.
Jak na widgecie pogodowym znaleźć radar burz? Jest on świetnie wyeksponowany na samej górze listy warstw - wystarczy kliknąć wskaźnik po prawej stronie i włączyć opcję radaru. Zaraz pod radarem mamy kolejne ważne warstwy jak wiatr, porywy wiatru i akumulację wiatru. Burza charakteryzuje się coraz silniejszym i bardziej porywistym wiatrem, zatem ta warstwa jest również istotna w przewidzeniu jej szybkości poruszania się.
Deszcz i grzmot to następna warstwa związana z burzą - silne opady deszczu i towarzyszące im grzmoty to pogoda typowa dla burzy. Z deszczem wiąże się jego akumulacja, co można sprawdzić w następnej warstwie widgetu.
Nowy śnieg i głębokość śniegu to warstwy, które mogą przydać się bardziej w zimowych warunkach i zjawisku burzy śnieżnej. Burze z piorunami to również ważna warstwa widgetu, dzięki której można sprawdzić poruszanie się charakterystycznego zjawiska burzowego. Warstwa temperatury pokazuje zmieniające się na mapie stopnie Celsjusza w powietrzu. Na końcu widget posiada również warstwę wilgotności powietrza.
Radar burz to funkcja widgetu pogodowego skierowana nie tylko dla fanów pogody. Choć funkcja śledzenia błyskawic to zachęcający gadżet dla fascynatów zjawisk pogodowych, radar kierowany jest przede wszystkim do odbiorców, którzy potrzebują być na bieżąco z informacjami o pogodzie.
Burza charakteryzuje się wyjątkowo niesprzyjającymi warunkami - takimi jak silny wiatr, obfity deszcz i niebezpieczne błyskawice. Kiedy planujemy wycieczkę, raczej chcemy uniknąć takich ekstremalnych wrażeń i wybieramy się w co najwyżej lekko pochmurny dzień, a radar pozwoli uniknąć złej pogody.
Widget jest tak dokładny, że mogą korzystać z niego profesjonaliści, dla których warunki pogodowe stanowią kluczowy aspekt np. podczas uprawiania sportu. Paralotniarze, spadochroniarze, piloci awionetek, kiterzy, surferzy czy też żeglarze na pewno docenią funkcję radaru burz, która ułatwi im uniknąć niebezpieczeństwa związanego z burzą.
Windy i jego radar burz to przede wszystkim profesjonalne funkcje pogodowe idealne dla specjalistów z różnych branży - świetnej jakości satelity i ich dostępność na żywo w czasie rzeczywistym jest na pewno wielkim atutem nawet dla sztabów wojskowych czy ratowników. Mapy całego świata w tym mapa Polski i Europy są dostępne na wyciągnięcie ręki, a naniesione na nie warstwy pogodowe zapewniają szybkie zapowiadanie np. burz.