Pogoda Polska
Dane pogodowe dostarczone przez
Dodaj do ulubionych

Radar burz Polska

 

Radar burz

Burze to niezwykle fascynujące zjawiska pogodowe, które niekiedy bywają niezwykle niebezpieczne. Z tego również powodu ważna jest ich obserwacja, aby uniknąć niekorzystnych warunków pogodowych np. kiedy planujemy wycieczkę czy uprawiamy określony sport. Windy i jegor radar burz online to świetne narzędzie właśnie do śledzenia burz w czasie rzeczywistym na mapach satelitarnych.

Blitzortung - wyładowania atmosferyczne

Blitzortung to baza wyładowań atmosferycznych, która podaje informacje o nich w czasie rzeczywistym. Baza zawdzięcza to fanom pogody, którzy wyjątkowo angażują się w budowanie rzetelnego narzędzia do śledzenia burz kupując i instalując własne dekodery wyładowań atmosferycznych. W ten sposób fani zjawisk atmosferycznych budują darmową i niezwykle dokładną mapę przedstawiającą uderzenia piorunów.

Do tej pory zostały one zintegrowane tylko w wersji komputerowej, ale wkrótce pojawią się również w formie aplikacji na iOS i Androida. Już trochę czasu minęło odkąd Windy włączył się do tego prężnie działającego społecznego projektu, co wpływa na szybki rozwój platformy. Dzięki takiemu połączeniu śledzenie informacji o wyładowaniach atmosferycznych jest niezwykle proste i przyjemne - z łatwością można zobaczyć skąd nadchodzi burza.

Warstwy pogodowe na widgecie

Czas na trochę techniki, czyli gdzie znajduje się radar burz na widgecie pogodowym? Znalezienie go jest niezwykle proste, bo znajduje się na samej górze listy z warstwami pogodowymi - po kliknięciu przycisku po prawej stronie warstwa radaru burz zostaje włączona i jest widoczna na mapie satelitarnej. Następnymi istotnymi funkcjami są wiatr, porywy wiatru i akumulacja wiatru. Wiatr jest nieodłącznym elementem burzy, szczególnie w jej początkowej fazie, zatem warstwa zapewnia określenie gdzie wiatr jest bardziej porywisty i w którą stronę burza będzie zmierzać.

Deszcz i grzmot to typowa dla burzy warstwa na widgecie pogodowym - deszcz, a przede wszystkim jego silne opady, a także grzmoty to charakterystyczne dla burzy zjawiska atmosferyczne. Akumulacja deszczu to natomiast kolejna warstwa widgetu.

Specjalnie na warunki zimowe przygotowane zostały warstwy nowy śnieg i głębokość śniegu. Warstwy te pozwalają również przewidzieć burze śnieżne powstające ze śnieżnych opadów. Burze z piorunami to to niezwykle ważna warstwa w przypadku śledzenia zjawiska burz, dzięki niej można sprawdzić gdzie dokładnie występują. Dla łowcy burz istotna jest również warstwa temperatury, bo ta pokazuje zmieniającą się wartość temperatury w powietrzu, która również składa się na możliwość wystąpienia konkretnych warunków atmosferycznych. Na końcu dostępna jest warstwa wilgotności powietrza.

Mapy satelitarne radaru burz

Radar burz to przede wszystkim dokładne mapy satelitarne (Polska, Europa, Świat) będące podstawą Windy i dostępnego widgetu pogodowego. Nieważne czy użytkownik zainteresowany jest sytuacją pogodową nad Wielkopolską czy ciekawi go Warszawa lub Lublin, a może nawet cała Europa, będzie mógł z łatwością śledzić aktualny stan pogody czy także ostrzeżenia IMGW na żywo. Wielkopolska, Małopolska, Mazowsze inne rejony w Polsce są dostępne 24 godziny na żywo.

Każdy posługując się mapami satelitarnymi, którymi dysponuje Windy może poczuć się niczym specjalista z programu meteo przewidując pogodę nad Polską. Nieważne czy są to lubelscy ratownicy czy stacjonujący w mieście Kraków wojskowi również i oni jako wybitni specjaliści mogą skorzystać z funkcji widgetu pogodowego, by przygotować się odpowiednio do pracy.

Przeznaczenie radaru burz

Oprócz tego, że radar burz to świetne narzędzie dla fanów pogody, sportowcy i specjaliści z różnych branż również mogą skorzystać z jego niezawodnych funkcji przepowiadania pogody. Sportowcy, dla których warunki pogodowe są wyjątkowo istotne to między innymi surferzy, skoczkowie spadochronowi, kajakarze, piloci awionetek czy miłośnicy innych sportów na świeżym powietrzu.

Radar burz świetnie sprawdza się również do planowania wycieczek. Burza to wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe, dlatego za pomocą radaru można uniknąć organizowania wyprawy w czasie, kiedy mają nadejść niechciane wyładowania atmosferyczne. Na radarze od razu widać gdzie jest burza oraz jaka jest wielkość opadów z nią związanych, dlatego planowanie wycieczek może okazać się zdecydowanie łatwiejsze.

Ponadto radar burz to narzędzie dla takich specjalistów jak wspomniani wcześniej wojskowi czy ratownicy. Widget pogodowy Windy jest zatem niezwykle cenionym narzędziem nie tylko przez fanów pogody, ale również przedstawicieli zawodów, dla których pogoda może odegrać kluczowe znaczenie podczas wykonywanej pracy.