Pogoda Polska
Dane pogodowe dostarczone przez
Dodaj do ulubionych

Radar opadow Polska

Radar opadów

Opady atmosferyczne to istotna część pogody. Niekiedy utrudniają zwykłe wyjście z domu czy zorganizowaną wcześniej wycieczkę. Innym razem okazują się wybawieniem po długiej suszy i gorących letnich dniach. Jedno jest pewne - to drugi po temperaturze najważniejszy wskaźnik pogodowy, zatem również na platformie Windy opady otrzymały odrębną warstwę na mapach satelitarnych świata.

Rodzaje opadów

Mamy wiele rodzajów opadów zależnych od występujących zjawisk pogodowych związanych z porami roku. Najpopularniejsze rodzaje opadów to deszcz i śnieg, które bez problemu można sprawdzić na mapach satelitarnych Windy. Co najważniejsze same rodzaje opadów stanowią warstwę widgetu pogodowego, która może obejmować charakter lub fazę opadów spadających do poziomu gruntu. Opady rozróżniamy na te z fazy ciekłej, stałej, ale również te przechodzące między fazami.

Spośród najbardziej znanych opadów znajdziemy na widgecie pogodowym: deszcz, marznący deszcz, mieszany lód, śnieg, mokry śnieg, deszcz ze śniegiem oraz grad.

Warstwy opadów na widgecie pogodowym

Widget pogodowy Windy dysponuje różnymi warstwami opadów. Główną warstwą jest warstwa deszcz, grzmot, która ukazuje ilość deszczu lub śniegu w ciągu ostatnich 3 godzin w połączeniu z prognozą gęstości wyładowań atmosferycznych. Następna warstwa to akumulacja deszczu, czyli całkowita akumulacja tego opadu w nadchodzących godzinach lub dniach. Wyliczana jest z czasu odniesienia.

Dodatkowo w warstwie chmur i akumulacji deszczu lub śniegu dostępne są dane z ostatnich 3 godzin. Windy przypomina, że deszcz z chmur konwekcyjnych nie jest uwzględniony w tej wartości, dlatego w tym przypadku należy przestrzegać wskaźnika CAPE.

Opady i prognoza pogody

Opady to ważna część prognozowanej pogody. Radar opadów daje możliwość poczucia się niczym pogodynka obserwująca mapy satelitarne w znanym programie meteo. Nieważne czy fanów pogody interesuje Polska czy nawet Europa darmowy widget pogodowy okaże się świetnym gadżetem do prognozowania pogody w interesującym regionie.

Ponadto dzięki niezwykle dokładnym mapom satelitarnym można obserwować ostrzeżenia IMGW oraz śledzić poruszające się niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Opady niestety mogą okazać się wyjątkowo zdradzieckie i niekiedy doprowadzają do powodzi czy podtopień, dlatego precyzyjna prognoza pogody pozwoli lepiej przygotować się na niesprzyjające warunki.

Jak śledzić opady na widgecie pogodowym?

Obserwacja opadów na widgecie pogodowym jest niezwykle prosta i wymaga użycia zaledwie kilku skrótów klawiszowych. Warstwy na widgecie pogodowym można zmienić za pomocą strzałek w górę i w dół. W przypadku osi czasu należy natomiast użyć strzałek w lewo i w prawo, zatem potrzeba niezwykle niewiele wkładu, aby przenieść się w czasie do 24 godzin i obserwować przemieszczające się opady.

Opcja ‘szukaj’ znajduje się na samej górze widgetu pogodowego i pojawia się po naciśnięciu klawisza TAB lub F. Aby znaleźć odpowiednie miejsce na mapie satelitarnej wystarczy wpisać nazwę miejscowości lub wybrać ją z listy.

Radar opadów dobry dla profesjonalistów

Windy charakteryzuje się niesamowicie dokładnymi mapami satelitarnymi, które doceniane są przez profesjonalistów z różnych branż. Awiacja to tylko jedna z dziedzin, gdzie prognoza pogody ma szczególne znaczenie, a skyradar jest jednym z popularniejszych warstw używanych na widgecie. Piloci bowiem zależni są od warunków pogodowych, a dzięki możliwości ich przewidzenia mogą odpowiednio przygotować się do lotu.

Opady występują również podczas burz, które bywają niezwykle nieprzewidywalnym zjawiskiem atmosferycznym. Dlatego właśnie tak ważną rolę w wielu profesjach pełni dobrej jakości prognoza pogody. Nie tylko fani pogody pragną poznać ilość opadów w takich miastach w Polsce jak na przykład Lublin czy Warszawa. Coraz częściej to właśnie specjaliści z różnych dziedzin korzystają z dostępnych narzędzi do prognozowania pogody takich jak radar opadów, aby sprawdzić czy np. nie nadchodzi czeski bądź bardziej południowy front atmosferyczny. Przez Niemcy przechodzi dużo frontów atmosferycznych z Europy Zachodniej.

Hobby pogodowe

Radar-opadów do bardzo popularna część widgetu pogodowego i kluczowa warstwa dla hobbystów, dla których warunki pogodowe na żywo są w centrum zainteresowań. Fani pogody mogą na co dzień śledzić ilość opadów na mapach satelitarnych widgetu pogodowego Windy. Ponadto mogą rozróżnić opady oraz sprawdzić informacje czy będą towarzyszyć im grzmoty związane ze zjawiskiem burzy.

Radar opadów przydatny jest również sportowcom, dla których pogoda jest istotna do uprawiania określonej dyscypliny sportu. Windy dostarcza zatem niezbędnej wiedzy dla wielu odbiorców prognoz pogody online.