Pogoda Polska
Dane pogodowe dostarczone przez
Dodaj do ulubionych

Radar deszczu Polska

Radar deszczu

Korzystanie z prognozy pogody stało się powszechne w dzisiejszych czasach, a coraz bardziej popularne przedstawiane na satelitarnych mapach chmury czy wykresy temperatur i ilości opadów zaciekawiły dużą część społeczeństwa. Mapy z warunkami atmosferycznymi i ich śledzenie w czasie rzeczywistym stało się dla niektórych ciekawym hobby lub po prostu częścią dnia codziennego, by sprawdzić czy nie spadnie deszcz.

Rodzaj opadów

Deszcz to jeden z wielu rodzajów opadów dostępnych w Windy. Rodzaje opadów to jedna z warstw widgetu pogodowego i może ona obejmować charakter lub fazę opadów, które spadają do poziomu gruntu. Opady mogą wchodzić w fazę ciekłą lub stałą lub przechodzić między nimi. Wyróżniamy między innymi takie opady jak: deszcz, marznący deszcz, mieszany lód, śnieg, mokry śnieg, deszcz ze śniegiem, grad.

Warstwy na widgecie pogodowym

Główną warstwą wskazującą deszcz jest warstwa deszcz, grzmot, która przedstawia nagromadzenie się deszczu lub śniegu w ciągu ostatnich 3 godzin w połączeniu z prognozą gęstości wyładowań atmosferycznych. Następna warstwa to akumulacja deszczu, czyli całkowita akumulacja deszczu w następnych godzinach lub dniach. Jest ona wyliczana z czasu odniesienia.

Natomiast w warstwie chmur i akumulacji deszczu lub śniegu można sprawdzić dane z ostatnich 3 godzin. Należy pamiętać, że deszcz z chmur konwekcyjnych nie może być uwzględniony w tej wartości, dlatego Windy radzi przestrzegać wskaźnika CAPE.

Prognozowanie deszczu

W dzisiejszych czasach prawie codziennie sprawdzamy czy będzie padać, zatem jak najbardziej informacja gdzie jest deszcz okazuje się bardzo ważna w codziennym życiu. Planując jakiekolwiek wydarzenia i wyjścia na świeżym powietrzu ważną kwestią jest, aby pogoda była odpowiednia, dlatego radar deszczu z warstwami ukazującymi deszczowe chmury nad Polską może okazać się niezwykle przydatny.

Coraz częściej potrzebujemy zdecydowanie bardziej dokładnych danych na temat deszczu - interesuje nas czy akurat dziś będzie padać, gdzie aktualnie pada deszcz oraz czy skala opadów jest wysoka. Odpowiedzi na te wszystkie pytania z łatwością znajdziemy korzystając z radaru deszczu, dzięki któremu możemy sprawdzić jaka jest teraz pogoda i dokąd zmierzają chmury na mapie satelitarnej.

Jak używać widgetu pogodowego?

Instrukcja użytkowania widgetu pogodowego nie jest skomplikowana. Warstwy z łatwością można zmienić za pomocą strzałek w górę i w dół. Podobnie z osią czasu wystarczy użyć strzałek w lewo i w prawo, aby przenieść się do innej pory dnia. Opcja wyszukiwania znajduje się na samej górze i wyskakuje po naciśnięciu klawisza TAB lub F. Następnie należy wprowadzić nazwę lokalizacji lub wybrać lokalizację z listy.

Benefity radaru deszczu

Mapy sat. dostępne są przez 24 godziny, a korzystając z nich można poczuć się jak specjalista ze stacji meteo zapowiadający pogodę na następne dni. Używając radaru otrzymujemy na bieżąco w czasie rzeczywistym informacje gdzie w Polsce i w Europie pada deszcz. Ponadto czytając ostrzeżenia meteorologiczne IMGW można z łatwością prześledzić zbliżające się niebezpieczne zjawisko pogodowe i odpowiednio się przygotować.

Radar wskazuje również burze, a w głównej warstwie wskazującej deszcz znajduje się również grzmot związany z wyładowaniami atmosferycznymi. Burza zazwyczaj wiąże się z silniejszymi opadami deszczu bądź nawet gradu. Zjawisko to stanowi duże niebezpieczeństwo, dlatego warto prześledzić czy wraz ze zbliżającymi się chmurami deszczowymi nie wiążą się również grzmoty.

Dla kogo radar deszczu jest dobrym narzędziem?

Radar deszczu to przede wszystkim świetna forma hobby pogodowego - każdy ma możliwość śledzenia ilości opadów i przemierzających mapy satelitarne chmur deszczowych. Z łatwością można sprawdzić czy na przykład Warszawa uniknie deszczowych chmur czy front atmosferyczny skieruje je właśnie na stolicę. Podobnie można sprawdzić wiele innych miejsc w Europie i na świecie.

Radar deszczu okazuje się zatem przydatnym narzędziem nie tylko dla hobbystów i miłośników gadżetów pogodowych. Radar deszczu pozwala wybrać odpowiedni dzień na pieszą wycieczkę, a także jest świetnym narzędziem dla sportowców, którym deszcz może zdecydowanie utrudnić uprawianie sportu lub doprowadzić do niebezpieczeństwa. To również pokazuje jak dużą rolę pełni Windy w dzisiejszych czasach.