Pogoda Polska
Dane pogodowe dostarczone przez
Dodaj do ulubionych

Radar pogodowy Polska

Radar pogodowy

Radar pogodowy to ważna część widgetu pogodowego Windy. Jest to jeden z najdokładniejszych dostępnych na rynku narzędzi do prognozowania pogody online. Zatem radar pogodowy jest idealny zarówno dla fanów pogody jak również dla specjalistów, dla których warunki pogodowe są istotne podczas wykonywanej przez nich pracy.

Wygląd radaru i dostępne warstwy

Radar zapewnia niezwykle przyjazny użytkownikowi interfejs warstw na mapie satelitarnej. Wygląd jest zbliżony do map prezentowanych w popularnych programach telewizyjnych meteo. Dodatkowo mapy umożliwiają wgląd do kamer internetowych w okolicy wybranej lokalizacji. Podstawowe funkcje radaru pogodowego, który wyświetla się po wybraniu danej lokalizacji to temperatura, deszcz, wiatr, porywy wiatru i kierunek wiatru. Od razu na dole ekranu widoczna jest pogoda na najbliższe dni tygodnia.

W przypadku potrzeby skorzystania z bardziej zaawansowanych funkcji można wybrać np. funkcję wiatru, żeby dokładnie sprawdzić jego zmieniający się kierunek i prędkość. Ponadto dostępny meteogram pokazuje dodatkowo temperaturę w punkcie rosy. Znajdziemy tu również wykres ciśnienia atmosferycznego, opad konwekcyjny oraz podstawy chmur. Bezpośrednio na mapie nad warstwami znajdują się również huragany oraz tryb 3D mapy.

Jak wiele benefitów oferuje radar pogodowy?

Przede wszystkim radar ma dostęp do wiodących modeli prognozy pogody: ECMWF, GFS firmy NOAA, a także do kilku lokalnych modeli pogody NEMS, ICON, Arome i NAM. Ponadto oferuje 16 poziomów wysokości od powierzchni do 13,5 km/FL450, a także wspomniany wcześniej meteogram i airgram. Zapewnia informacje o wysokości i strefie czasowej, a także czas wschodu i zachodu słońca.

Radar pogodowy to świetne narzędzie dla profesjonalistów, ponieważ oferuje na przykład szczegółową prognozę na żywo wiatru i fal dla każdego miejsca kitesurfingu lub surfingu. Sportowcy, dla których pogoda ma kluczowe znaczenie podczas uprawiania danej dyscypliny sportu mogą zatem w czasie rzeczywistym śledzić aktualny stan pogody.

Radar zapewnia również niezwykle dokładne informacje dla pilotów takie jak informacje o ponad 50 000 lotniskach do przeszukiwania przez ICAO i IATA, w tym dane o pasie startowym, zdekodowane i nieprzetworzone dane METAR, TAF i NOTAM.

Planujesz wycieczkę? Tylko z radarem pogodowym!

Karwia, miejscowość ta jest słynnym wakacyjnym wyborem wielu Polaków, jednak nie wszyscy są zadowoleni ze swoich wakacji właśnie ze względu na pogodę. Radar pogodowy jest zatem idealnym rozwiązaniem w przypadku planowania urlopu. Jadąc nad morze latem zazwyczaj chcielibyśmy się poopalać czy też wykąpać w morzu w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Dzięki osi czasu na radarze z łatwością przewidzimy pogodę w wybranym przez nas terminie.

Wystarczy wejść na stronę windy.com, by sprawdzić pogodę w takich miastach jak na przykład Warszawa, Łódź, Kraków, Lublin, Częstochowa, Wrocław czy Poznań. A może jednak wycieczka nad morze? Polska kusi turystów swoim morzem latem. Gdańsk okazuje się być świetnym wyborem, a pogoda nad Zatoką Gdańską może być wyznacznikiem czy wybierzemy się na wycieczkę statkiem, a wtedy należy chociażby uniknąć takiego zjawiska jak burze powodujące sztorm.

Taki kierunek jak chociażby Częstochowa również jest bardzo popularny - miejsce pielgrzymek z całego kraju. Planując drogę na Jasną Górę z takich miast jak na przykład Kielce czy Rzeszów pielgrzymi mają do pokonania mnóstwo kilometrów o różnych porach dniach i ważne jest, aby dobrać wygodny strój odpowiedni do panujących aktualnie warunków pogodowych - te informacje zapewni właśnie dokładny windy.

Inne kierunki europejskie

Z popularnych lokalizacji na mapach satelitarnych można wymienić jeszcze wiele polskich miast, takich jak na przykład Gdynia, Koszalin, Bydgoszcz, Olsztyn czy Gorlice. Jednak radar pogodowy dostępny jest nie tylko na mapie Polski, Europa również dostępna jest dla tego radaru. Można zatem zaobserwować jaka pogoda jest u naszych sąsiadów (Niemcy, Czechy itd.) i czy niemiecki front atmosferyczny nie nadciąga do Polski z falą upałów lub burzami i deszczem. Aplikacja z Windy będzie niedługo dostępna na iOS i Androida.

Korzystając z najdokładniejszych map sat. Europy każdy ma możliwość poczuć się niczym pogodynka ze znanego programu meteo i zapowiadać pogodę na najbliższe dni. Czy widzimy front czeski czy niemiecki, możemy odnieść jego wpływ na żywo na interesującą nas lokalizację. Dzięki dostępnej w radarze pogodowym osi czasu wystarczy tylko za pomocą strzałek w prawo i lewo obserwować następujące w czasie rzeczywistym zmiany pogody na mapie nawet do 24 godzin. Dodatkowo można też śledzić komunikaty napływające z IMGW.