Radar wiatru to niezwykle ważna funkcja widgetu pogodowego Windy. Podaje on informacje o porywach i sile wiatru na mapach satelitarnych Polski, Europy, a nawet całego świata. Stanowi ważne narzędzie dla profesjonalistów z wielu branż oraz sportowców, dla których wiatr odgrywa kluczową rolę w uprawianej dziedzinie sportu.
Warstwy pogodowe znajdujące się po prawej stronie widgetu można w prosty sposób przewijać za pomocą strzałek w górę i w dół. Pierwszą kluczową warstwą jest warstwa wiatru, która pokazuje średnią prędkość wiatru 10 metrów nad powierzchnią (lub przy wybranym poziomie ciśnienia). Na rzeczywisty wiatr przy ziemi wpływa wiele czynników, takich jak góry, miasta, chmury konwekcyjne i efekty termiczne.
Porywy wiatru to podmuchy wiatru na wysokości 10 metrów nad powierzchnią w ciągu ostatnich 3 godzin. Na rzeczywisty wiatr przy ziemi wpływają między innymi takie czynniki, jak góry, miasta i efekty termiczne. Model ECMWF ma inną metodę obliczania porywów wiatru, co skutkuje wyższymi wartościami niż inne modele.
Akumulacja wiatru to warstwa przedstawiająca prognozę maksymalnej intensywności podmuchów wiatru w ciągu następnych 10 dni. Każdy punkt na mapie reprezentuje najsilniejszy lub maksymalny wiatr prognozowany dla tego miejsca w ciągu najbliższych 10 dni. Ta funkcja jest szczególnie przydatna do śledzenia huraganów i innych silnych wiatrów.
Fale wiatru to warstwa reprezentująca fale wiatru lub fale generowane przez wiatr, czyli fale powierzchniowe, które występują na swobodnej powierzchni zbiorników wodnych (takich jak oceany, morza, jeziora itp.). Wynikają one z wiatru wiejącego nad powierzchnią wody. Fale wiatru są generowane przez natychmiastowy lokalny wiatr nadający im kierunek. Gdy wiatr przestaje wiać, fale wiatru nazywane są po prostu falami.
Windy charakteryzuje się niezwykle dokładnymi mapami satelitarnymi, na których można śledzić wiatr oraz jego porywy. Każdy może zbadać prędkość wiatru w wybranej lokalizacji, a także odkryć kierunek wiatru. Radar wiatru może pomóc w śledzeniu ostrzeżeń od IMGW. Dzięki temu narzędziu można śledzić wiatr na mapach satelitarnych nad Polską czy Europą na żywo, ponieważ dane przekazywane są w czasie rzeczywistym.
Kierunek i prędkość wiatru niezwykle ważny jest w lotnictwie, zatem jak najbardziej można wybrać takie lokalizacje jak chociażby Kraków-Balice, aby sprawdzić aktualne warunki pogodowe na lotnisku. Mapy można śledzić nie tylko w Polsce, ale również za granicą, dlatego jeśli zaobserwujemy interesujące nas zjawisko atmosferyczne, możemy za pomocą osi czasu sprawdzić skąd przyszło do Polski, czy były to np. Niemcy czy może południe Europy.
Radar wiatru jak już było wspomniane wcześniej to niezwykle istotne narzędzie chociażby w lotnictwie, jednak warto dodać, że nie tylko piloci muszą liczyć się z silnymi porywami wiatru. Sportowcy z wielu dziedzin muszą dostosować się do panujących warunków pogodowych i tylko w zgodzie z nimi mogą uprawiać sport zależny na przykład właśnie od wiatru. Mowa tu przede wszystkim o skoczkach spadochronowych, surferach i kitesurferach. Dodatkowo na mapie dostępna jest szczegółowa prognoza dla każdego miejsca surfingu i kitesurfingu.
Ponadto radar wiatru zapewnia śledzenie śmiercionośnych huraganów i korzystanie z map całego świata. Sam radar zapewnia dostęp do informacji w czasie rzeczywistym, a dodatkowo jest rozwijany na bieżąco przez niezwykle zaangażowaną społeczność Blitzortung zajmująca się głównie wyładowaniami atmosferycznymi, którym zazwyczaj towarzyszą silne porywy wiatru. Fani pogody kupują i instalują własne dekodery, aby budować w ten sposób kreatywną, lecz darmową mapę z uderzeniami piorunów. Wkrótce pojawi się też aplikacja na iOS i Androida.
Fani pogody mogą poczuć się niczym profesjonalna pogodynka w programie meteo i odczytywać z naniesionych na mapy satelitarne warstw informacje takie jak prędkość, kierunek czy siła wiatru. Ponadto mogą nanieść dodatkowo inne warstwy, by sprawdzić zależność między zjawiskami atmosferycznymi i przy okazji zaobserwować na przykład ilość opadów. Widget pogodowy natomiast można umieścić za pomocą adresu HTML na dowolnej stronie internetowej, co jest świetnym rozwiązaniem kiedy np. blogujemy o pogodzie.