Погода Польша
Погодные данные предоставлены
Добавить в избранное

Radar chmur Polska

Radar chmur

Śledzenie warunków atmosferycznych to dla niektórych niezwykle ciekawe i pochłaniające zajęcie, bo świat jest pełen różnorodności. Pogoda fascynuje, a najbardziej interesujące wydaje się być podążanie na poruszającymi się na mapie chmurami. Windy i jego radar chmur pozwala na śledzenie chmur online w czasie rzeczywistym. Zarówno Polska jak i cała Europa są bogate w zróżnicowane warunki pogodowe, dlatego śledzenie chmur na mapach sprawi, że można poczuć się niczym pogodynka programu meteo.

Chmury i ich rodzaje

Przemieszczające się nad Polską i Europą chmury możemy podzielić na rodzaje. Radar chmur to dostęp do wielu warstw. Warstwa wszystkich chmur zawiera informacje nie tylko o samych chmurach, ale również o akumulacji deszczu lub śniegu w ciągu ostatnich trzech godzin. Twórcy Windy przypominają jednak, że należy pamiętać, że deszcz z chmur konwekcyjnych nie może być uwzględniony w tej wartości, dlatego radzą przestrzegać wskaźnika CAPE.

Chmury następnie dzielą się na chmury wysokie i niskie. Wysokie chmury to pokrycie chmur na wysokości między około 6500 m a szczytami chmur. Zachmurzenie podawane jest w procentach. Chmury średnie to pokrycie chmur na wysokości od ok. 2000 m do ok. 6500 m. Zachmurzenie również podawane jest w procentach. Niskie zachmurzenie to pokrycie chmur na wysokości między powierzchnią a ok. 2000m. Podobnie jak poprzednie warstwy - podawane jest w procentach.

Ciekawym zjawiskiem jest również mgła, czyli poświata składająca się z maleńkich kropelek wody lub kryształków lodu zawieszonych w powietrzu na lub w pobliżu powierzchni Ziemi. Silny wpływ na mgłę mają pobliskie zbiorniki wodne, topografia i warunki wiatrowe.

Kolejną dostępną warstwą są wierzchołki chmur: wysokość wierzchołków chmur to wysokość szczytu chmur. Następnie Windy oferuje nam podstawę chmur, gdzie wysokość podstawy chmur to wysokość najniższej podstawy chmur nad ziemią, co jest szczególnie ważne dla pilotów. Model terenu jest uproszczony, dlatego należy zachować ostrożność przy korzystaniu z tych wartości w górach. Ważne jest, że na dużych obszarach model prognostyczny niestety nie jest w stanie obliczyć podstawy chmur.

Warstwa Widoczności jest miarą odległości, z której można wyraźnie dostrzec przedmiot lub światło. Widoczność meteorologiczna odnosi się do przezroczystości powietrza: w ciemności widoczność meteorologiczna jest nadal taka sama jak w świetle dziennym dla tego samego powietrza.

Wskaźnik CAPE to dostępna konwekcyjna energia potencjalna, która reprezentuje energię potencjalną atmosfery i może być wskaźnikiem tworzenia chmur konwekcyjnych i burz. Wartości od 1000 do 2000 mogą wskazywać na powstawanie burz umiarkowanych, a ponad 2000 silnych.

Mapy satelitarne i prognoza pogody

Windy to przede wszystkim bardzo dobrej jakości mapy ukazujące podgląd satelitarny w czasie rzeczywistym zmieniające się warunki atmosferyczne za pomocą specjalnych warstw w widgecie pogodowym - widoczne również w systemie Android (Europa, Polska, Świat). Dokładność map sprawia, że po pomoc Windy z chęcią sięgają specjaliści tacy jak piloci, żeglarze czy skoczkowie spadochronowi.

Również fani prognoz pogody mogą jak najbardziej poczuć się niczym w telewizji na żywo zapowiadając pogodę podążając za zmieniającą się drogą chmur na mapie. Nieważne czy interesuje nas Majorka, Ameryka czy Namibia - jak najbardziej jesteśmy w stanie zaobserwować znajdujące się nad danym zakątkiem świata chmury. Podobnie w Polsce - niezależnie czy interesuje nas Warszawa, Kraków czy Lublin - radar chmur wskaże zmieniające się warunki pogodowe na żywo, a także ukaże np. czeski front atmosferyczny zmierzający ku Polsce czy całe województwo lubelskie i zachodzące zmiany na niebie.

Opady

Opady są wynikiem akumulacji wody w chmurach, a wysokość opadów jest również istotną częścią prognozowania pogody. Rodzaje opadów to kolejna warstwa widgetu pogodowego Windy - mogą obejmować charakter lub fazę opadów, które spadają do poziomu gruntu. Opady mogą wchodzić w fazę ciekłą lub stałą lub przechodzić między nimi. Wyróżniamy między innymi: deszcz, marznący deszcz, mieszany lód, śnieg, mokry śnieg, deszcz ze śniegiem i grad.

Radar chmur pozwoli użytkownikowi śledzić chmury z uwzględnieniem chmur deszczowych i burzowych, a także śniegowych. Ponadto zapewnia możliwość śledzenia ostrzeżeń meteorologicznych IMGW, a także może być stosowany przez specjalistów zajmujących się prognozowaniem pogody.

Ułatwione korzystanie z map

Każda mapa pozwala na używanie skrótów klawiszowych przez co bardzo szybko można uzyskać zamierzone efekty i zmienić warstwy widgetu pogodowego. Opcja wyszukiwania na satelitarnym widoku mapy pojawia się po naciśnięciu klawisza TAB lub F. Na osi czasu poruszamy się za pomocą kursora w lewo lub w prawo. A strzałkami w górę lub w dół możemy zmienić warstwy na widgecie.